Search
Close this search box.

Legia Warszawa – historia

Legia Warszawa to jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Polsce, założony 1916 roku przez żołnierzy Legionów Polskich w Piotrkowie Trybunalskim. Wkrótce po powstaniu klub przeniósł się do Warszawy, gdzie zyskał swoją obecną nazwę i stał się ważnym elementem sportowego krajobrazu stolicy.

Legia zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo Polski w 1955 roku, a następnie zdominowała krajową scenę piłkarską przez kolejne dekady. Klub ma na swoim koncie 16 tytułów mistrza Polski, z których ostatnie zdobył w sezonie 2020/2021. Legia triumfowała również 20 razy w Pucharze Polski, co czyni ją rekordzistą w tych rozgrywkach.

Legia Warszawa odniosła także sukcesy na arenie międzynarodowej, docierając do półfinału Pucharu Europy (dzisiejszej Ligi Mistrzów) w sezonie 1969/1970 oraz ćwierćfinału Ligi Mistrzów w sezonie 1995/1996. Klub regularnie bierze udział w europejskich pucharach, reprezentując Polskę w Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy.

Legia Warszawa – sukcesy

Legia Warszawa odniosła wiele znaczących sukcesów zarówno na krajowej, jak i międzynarodowej arenie piłkarskiej. Klub sięgnął po 16 tytułów mistrza Polski, co czyni go jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w historii Ekstraklasy. Legia wygrała również Puchar Polski 20 razy, co stanowi rekord w tej rozgrywce. Na arenie międzynarodowej Legia osiągnęła półfinał Pucharu Europy (dzisiejszej Ligi Mistrzów) w sezonie 1969/1970 oraz dotarła do ćwierćfinału Ligi Mistrzów w sezonie 1995/1996. Klub regularnie uczestniczy w europejskich pucharach, reprezentując Polskę w prestiżowych turniejach klubowych.

Legia Warszawa – stadion

Siedzibą klubu jest Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, bardziej znany jako Stadion Legii, który może pomieścić ponad 31 tysięcy kibiców. Stadion ten, zmodernizowany w latach 2008-2011, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów piłkarskich w Polsce.

Legia Warszawa – największe transfery

• Kasper Hämäläinen – Transfer z Lechii Gdańsk do Legii Warszawa za około 2,5 miliona euro w 2012 roku.
• Ondrej Duda – Transfer z FC Košice do Legii Warszawa za około 4 miliony euro w 2013 roku.
• Michał Kucharczyk – Transfer z GKS Bełchatów do Legii Warszawa za około 3,5 miliona euro w 2012 roku.
• Guilherme – Transfer z Corinthians do Legii Warszawa za około 2,5 miliona euro w 2016 roku.
• Thibault Moulin – Transfer z SCO Angers do Legii Warszawa za około 2,5 miliona euro w 2016 roku.

Legia Warszawa – najlepsi strzelcy w historii klubu

• Ernest Wilimowski – 216 goli
• Włodzimierz Lubański – 155 goli
• Lucjan Brychczy – 149 goli

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.