Kamerun – piłkarska historia reprezentacji

Piłka nożna pojawiła się w Kamerunie w XIX wieku, kiedy to Brytyjczycy i Niemcy wprowadzili ją do kraju podczas kolonizacji. W 1960 roku, po uzyskaniu niepodległości przez Kamerun, piłka nożna stała się jednym z najpopularniejszych sportów w kraju. Reprezentacja Kamerunu zadebiutowała na arenie międzynarodowej podczas Pucharu Narodów Afryki w 1970 roku. Dwa lata później święcili pierwszy sukces zdobywając brązowe medale.

W latach 80. i 90. Kamerun przeżywał swoją „złotą erę”, stając się jednym z czołowych zespołów piłkarskich nie tylko w Afryce, ale i na świecie. W 1984 roku Kamerun zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Afryki, pokonując w finale Nigerię 3:1. Tytuł ten był początkiem ery dominacji, która trwała przez kilka lat. Jednak to Mistrzostwa Świata 1990 w Włoszech na zawsze wpisały Kamerun w historię piłki nożnej. Kamerun, prowadzony przez trenera Claudia Taffarel’a i z gwiazdą Rogerem Millą zadziwił świat. Reprezentacja Kamerunu doszła aż do ćwierćfinału, eliminując w fazie grupowej takie drużyny jak Argentyna (mistrzowie świata z 1986 roku), a także Rumanię. W ćwierćfinale Kamerun zmierzył się z Kolumbią i przegrał 2:1, ale ich udział w tym turnieju na zawsze pozostanie jednym z największych sukcesów afrykańskiego futbolu. Roger Milla, który miał 38 lat, był bohaterem drużyny i zdobył serca fanów na całym świecie swoimi niepowtarzalnymi tańcami po strzeleniu gola.

Po sukcesach na Mistrzostwach Świata 1990, Kamerun kontynuował swoje triumfy na afrykańskim poziomie. W 2000 roku drużyna zdobyła Puchar Narodów Afryki, pokonując w finale Nigerię po rzutach karnych 4:3 (w regulaminowym czasie było 2:2). Kamerun był wówczas jednym z najlepszych zespołów kontynentu, a ich piłkarze, tacy jak Samuel Eto’o, Rigobert Song czy Patrick Mboma, stali się gwiazdami światowego futbolu. W 2002 roku Kamerun po raz czwarty z rzędu awansował na Mistrzostwa Świata. W Mistrzostwach Świata 2010 w RPA Kamerun po raz kolejny uczestniczył w największym piłkarskim turnieju, ale mimo obecności takich gwiazd jak Samuel Eto’o czy Alexandre Song, drużyna nie poradziła sobie z rywalami i nie wyszła z grupy. W 2017 roku zdobyli swój 5 tytuł mistrza Czarnego Lądu, pokonując w finale Egipt 2:1.

Największe sukcesy reprezentacji Kamerunu

  • Złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000: To największy sukces w historii kameruńskiego futbolu. Pokonali w finale Hiszpanię po rzutach karnych.
  • Pięciokrotne zwycięstwo w Pucharze Narodów Afryki (1984, 1988, 2000, 2002, 2017): To drugi najbardziej utytułowany zespół w historii tego turnieju (po Egipcie).
  • Ćwierćfinał Mistrzostw Świata 1990 we Włoszech: Kamerun stał się pierwszą afrykańską drużyną, która dotarła do ćwierćfinału Mistrzostw Świata. Pokonali w fazie grupowej m.in. broniącą tytułu Argentynę.

Największe piłkarskie gwiazdy reprezentacji Kamerunu

Roger Milla: Bez wątpienia największa legenda kameruńskiego futbolu i jeden z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy afrykańskich. Zasłynął swoimi występami na Mistrzostwach Świata w 1990 roku, gdzie strzelił cztery gole i pomógł Kamerunowi dotrzeć do ćwierćfinału w wieku 38 lat. Znany ze swojej radości i tańców przy chorągiewce po strzelonych golach.

Samuel Eto’o: Skuteczny napastnik, grający m.in. w FC Barcelonie, Interze Mediolan i Chelsea. Jeden z najbardziej utytułowanych afrykańskich piłkarzy w historii. Czterokrotny zdobywca Afrykańskiej Piłki Roku. Rekordzista pod względem liczby bramek dla reprezentacji Kamerunu.

Thomas N’Kono: Bramkarz, który był podstawowym golkiperem reprezentacji Kamerunu na Mistrzostwach Świata w 1982 i 1990 roku. Uważany za jednego z najlepszych bramkarzy afrykańskich w historii.

Rigobert Song: Obrońca, który rozegrał najwięcej meczów w reprezentacji Kamerunu. Ważny zawodnik defensywy przez wiele lat.

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.