Wenezuela
Wenezuela – historia reprezentacji piłkarskiej
Piłka nożna pojawiła się w Wenezueli w XIX wieku, przyniesiona przez europejskich imigrantów, głównie Brytyjczyków, którzy osiedlili się w kraju. Wenezuelczycy szybko zaczęli przyjmować ten sport, jednak przez długi czas piłka nożna była bardziej hobby niż sportem narodowym. W pierwszej połowie XX wieku piłka nożna zaczęła zyskiwać na popularności, ale inne dyscypliny, zwłaszcza baseball, pozostawały dominujące.
Pod koniec lat 60. i w latach 70. Wenezuela zaczęła poczynać sobie nieco lepiej. W 1967 roku zadebiutowali w Copa America i od razu zajęli wysokie, 5 miejsce. Lata 80. i 90. XX wieku to okres stagnacji w piłce nożnej w Wenezueli. Reprezentacja narodowa nie odnosiła większych sukcesów na poziomie międzynarodowym. Wenezuelczycy regularnie uczestniczyli w Copa América, ale nie byli w stanie nawiązać walki z czołowymi drużynami kontynentu.
Nowe tysiąclecie przyniosło znaczne zmiany w wenezuelskiej piłce nożnej. W 2001 roku na stanowisku trenera reprezentacji Wenezueli pojawił się Richard Páez, który przejął drużynę narodową po latach niepowodzeń. Páez udało się wprowadzić Wenezuelę na wyższy poziom, osiągając bardziej konkurencyjny poziom w Copa América i w eliminacjach do Mistrzostw Świata. W 2011 roku Wenezuela osiągnęła swój największy sukces zajmując 4 miejsce w Copa America.
Największe sukcesy reprezentacji Wenezueli
- IV miejsce w Copa América 2011: To najlepszy wynik Wenezueli w historii Copa América. Dotarcie do półfinału to duży sukces.
- Udział w Mistrzostwach Świata U-20 w 2017 roku i drugie miejsce: Choć dotyczy to kategorii młodzieżowej, jest to obiecujący znak dla przyszłości wenezuelskiej piłki. Wenezuela dotarła do finału, gdzie przegrała z Anglią.
- Mistrzostwo Ameryki Południowej U-17 w 1985 roku: Kolejny sukces w kategorii młodzieżowej.
Największe piłkarskie gwiazdy reprezentacji Wenezueli
Juan Arango: Bez wątpienia największa gwiazda w historii wenezuelskiej piłki nożnej. Ofensywny pomocnik, znany ze swojej techniki, umiejętności strzeleckich z dystansu i precyzyjnych rzutów wolnych. Grał m.in. w Borussii Mönchengladbach.
José Manuel Rey: Obrońca, rekordzista pod względem liczby występów w reprezentacji Wenezueli. Ważny zawodnik defensywy przez wiele lat.
Salomón Rondón: Napastnik, rekordzista pod względem liczby bramek dla reprezentacji Wenezueli. Grał m.in. w Zenicie Petersburg i Newcastle United.
Tomás Rincón: Pomocnik, który grał m.in. w Juventusie i Torino. Kapitan reprezentacji Wenezueli.