Wybory parlamentarne 2023 typy, kursy - kto wygra?

Wybory parlamentarne 2023 – kto wygra? Typy, kursy

Już 15 października czekają nas wybory parlamentarne, które na kolejne 4 lata wyłonią nam Sejm oraz Senat na kolejne 4 lata. W poprzednich wyborach wygrała oczywiście partia PiS. Uzyskali oni 43,5% poparcia, dzięki czemu zyskali większość w Sejmie. W tym roku, jednak notowania są nieco inne i partia rządząca może uzyskać nawet o 8 punktów procentowych mniej. Kto więc wygra wybory, jakie typy warto wziąć pod uwagę, jaka będzie frekwencja na wyborach parlamentarnych 2023? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym wszystko przedstawiamy na temat wybór parlamentarnych 2023.

Wybory parlamentarne 2023 – co warto wiedzieć?

Podstawowa informacja to to, że wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października. W wyborach weźmie udział 5 znaczących partii i będzie to:

 • PIS – Prawo i Sprawiedliwość
 • KO – Koalicja Obywatelska
 • Lewica
 • Trzecia droga
 • Konfederacja

Wybory będą podzielone na 3 części. Pierwsza z nich to oczywiście wybory do Sejmu, do którego zostanie wybranych 460 posłów. Mandaty przyznawane są wedle większości głosów danej partii. Druga część to wybory do Senatu. Wybory do Senatu są prowadzone systemem większościowym i na każdy okręg wybierany jest jeden senator, a tych łącznie jest 100.

Warto także pamiętać o progu wyborczym, który partia lub koalicja musi osiągnąć. W Polsce jest to 5% dla partii i 8 % dla koalicji, które pozwalają na przydzielenie mandatów do sejmu.

Poza wyborami do parlamentu, w tych wyborach także będziemy mogli zagłosować w sprawie referendum, które będzie składać się z czterech pytań. Jakie będą to pytania?

 • czy jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego do 67. roku życia
 • druga to kwestia wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym
 • trzecie to kwestia przyjęcie imigrantów do kraju
 • ostatnie natomiast związane jest z likwidacją bariery na granicy z Białorusią

Jak widzimy na wyborach będzie co zaznaczać i będą to niewątpliwie bardzo ważne wybory.

Wybory parlamentarne – kto wygra?

Ostatni sondaż – w którym zostały wskazane kto wygra wybory parlamentarne 2023:

Początkowo w sondażach wyborczych mieliśmy wyrównaną walkę co do partii, która wygra wybory parlamentarne 2023. PiS i KO szacowały się w przedziale 1-2%. Przewaga ta jednak w sondażach przedwyborczych zwiększa się przed samymi wyborami. Tutaj PiS zyskuje już przewagę na poziomie około 7 punktów procentowych. Niewątpliwie Polacy głosując będą mieli wielki orzech do zgryzienia, ale jak widać w sondażach wielu z Polaków zdecyduje się na tak zwane głosowanie “na mniejsze zło”.

 • PiS – 33,3%
 • KO – 26,4%
 • Lewica 11,1%
 • Trzecia Droga 10,2%
 • Konfederacja 10,1%

Jak widzimy jesteśmy tak blisko do wyborów, że nie jest praktycznie możliwe odrobienie przewagi 7-procentowej, więc wszystko wskazuje na to, że wybory parlamentarne 2023 wygra Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Wybory parlamentarne kursy bukmacherskie

W ofertach bukmacherów mamy dostępne kursy na to kto ma największe szanse w wyborach parlamentarnych. Tutaj jasno widać, że PiS jest zdecydowanym faworytem w notowaniach, albowiem kurs na ich wygraną wynosi 1.05. Za plecami obecnej partii rządzącej uplasowała się Koalicja Obywatelska (kurs 6.35). Podium zamyka natomiast Konfederacja (kurs 333.00).

Dodatkowo w ofertach bukmacherów można spotkać także wyceny kursowe na frekwencję ogólnopolską w zbliżających się wyborach. Linia została przygotowana na poziomie 61 punktów procentowych. + 61% to kurs 1.50, natomiast -61% to kurs 2.29, Wydaje się, że będziemy mieli spokojnie powyżej 61%.

Wybory parlamentarne typy bukmacherskie

Wybory parlamentarne obstawiać może u wielu bukmacherów. Jednak dwóch wyróżnia się z ciekawą ofertą. Jest to bukmacher Etoto oraz Fortuna. Jeżeli nie masz jeszcze konta w Etoto to polecamy założyć je TUTAJ i obstawiać z bonusami do 2222 zł.

Przechodząc do typów na wybory parlamentarne po pierwsze skupimy się na ogólnej frekwencji. Ta powinna być zdecydowanie wysoka. Wielu ludzi mówi, że wybiera się na wybory albo żeby zmienić władzę, albo żeby wybrać nową. Wydaje się, że frekwencja może być naprawdę wysoka, albowiem część ludzi chce zmienić władzę PiS-u, a część jednak uda się zagłosować na PiS, aby utrzymać ich przy władzy i nie dopuszczać do niej Tuska. Tutaj linia na poziomie 60.5% u bukmachera Etoto jest najniższa spośród wszystkich bukmacherów, a kurs 1.50 jest naprawdę przyzwoity do dubla. Obstawiamy frekwencję ogólnopolską na poziomie wyższym niż 60.5%.

Drugim typem natomiast będzie już stricte dotyczącym danej partii. A konkretnie partii Koalicji Obywatelskiej. W ostatnich sondażach wykręcili wynik 26,4%. Oczywiście zapewne ten wynik będzie nieco większy, albowiem już podczas głosowania do urn z pewnością pewien odsetek społeczeństwa zrezygnuje z głosowania na przykład na Konfederację czy Lewice, a po prostu wybierze któregoś z faworyzowanych kandydatów. Tutaj linia 31 u bukmachera Fortuna moim zdaniem jest nieco przeszacowana, a wynik powinien zakręcić się bardziej około 28-29%. Stawiamy na under 31% głosów KO w Fortuna Zakłady Bukmacherskie.

FAQ – pytania i odpowiedzi

1️⃣ Jakie typy warto wybrać na wybory parlamentarne 2023?

Naszym zdaniem wartymi uwagi typami na wybory parlamentarne 2023 będą te na ogólną frekwencję +60% oraz te na procentowy wynik Koalicji Obywatelskiej – tutaj typujemy poniżej 31%.

2️⃣ Który bukmacher ma najlepszą ofertę na wybory parlamentarne 2023?

Bukmacherem, który ma najlepszą ofertę na wybory parlamentarne 2023 jest Etoto oraz Fortuna. Posiadają oni przeszło 50 zdarzeń, które typerzy mogą obstawiać za atrakcyjne bonusy.

Komentarze

Ładowanie…

Co myślisz?

0 Polubień
Łapka w górę