Szkocja – piłkarska historia reprezentacji

Piłka nożna w Szkocji ma długą historię, sięgającą końca XIX wieku. Choć sam futbol wywodzi się z Anglii, to właśnie w Szkocji w 1867 roku powstał pierwszy piłkarski związek narodowy – Scottish Football Association (SFA), a Szkocja była jednym z pierwszych krajów, które zorganizowały własne rozgrywki piłkarskie. Już w 1872 roku, reprezentacja Szkocji rozegrała swój pierwszy mecz międzynarodowy, pokonując Anglię 4:2 w Pierwszym Meczu Międzynarodowym, który odbył się na Hampden Park w Glasgow. To spotkanie uznawane jest za początek rywalizacji międzynarodowej w piłce nożnej. Mistrzostwa Świata 1954 w Szwajcarii były pierwszymi, w których wzięła udział reprezentacja Szkocji. Chociaż drużyna nie awansowała daleko w turnieju, sam fakt wystąpienia na tak prestiżowej imprezie był ważnym krokiem w historii szkockiego futbolu. Kolejne mistrzostwa, Mistrzostwa Świata 1958, również zakończyły się dla Szkocji na fazie grupowej, co nie pozwoliło im na większy sukces na światowej scenie.

Lata 70. to okres, w którym Szkocja osiągnęła jeden ze swoich najlepszych momentów na arenie międzynarodowej. Reprezentacja zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata 1974 w Niemczech Zachodnich. Później udało im się awansować do 4 kolejnych turniejów tej rangi. Debiut na Mistrzostwach Europy Szkocja zaliczyła w 1992 roku. Dużym rozczarowaniem okazały się eliminacje Mistrzostw Świata 1994, przez które Szkoci nie przeszli. Udało im się awansować jednak na Euro 1996, ale tam nie przebrnęli przez wymagającą grupę. Szkocja przez większą część XXI wieku zmagała się z problemem nieudanych prób awansu do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Reprezentacja brała udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018, 2022, ale nie zdołała zakwalifikować się na żaden z tych turniejów, co było rozczarowaniem dla drużyny i jej kibiców.

Po wielu latach nieobecności na wielkich imprezach, reprezentacja Szkocji po raz pierwszy od 1996 roku awansowała na Mistrzostwa Europy 2020, które zostały rozegrane w 2021 roku z powodu pandemii COVID-19. Szkocja znalazła się w grupie z Anglią, Chorwacją i Czechami, ale po remisie z Anglią i porażce z Czechami, drużyna odpadła po fazie grupowej, co jednak oznaczało powrót Szkocji na międzynarodową scenę po długiej nieobecności. Podobnie było w roku 2024. Tam również Szkocja zakończyła rywalizację na fazie grupowej.

Największe sukcesy reprezentacji Szkocji

  • Udział w Mistrzostwach Świata w 1954, 1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990 i 1998 roku: Osiem występów na mundialu świadczy o sile szkockiej piłki nożnej. Niestety, Szkocji nigdy nie udało się wyjść z grupy na Mistrzostwach Świata.
  • Udział w Mistrzostwach Europy w 1992, 1996, 2020 i 2024: Choć w ostatnich latach Szkocja rzadziej kwalifikowała się na duże turnieje, udział w Mistrzostwach Europy jest zawsze sukcesem. Podobnie jak na Mistrzostwach Świata, Szkocji nie udało się przejść fazy grupowej.

Największe piłkarskie gwiazdy reprezentacji Szkocji

Kenny Dalglish: Bez wątpienia największa legenda szkockiej piłki nożnej. Ofensywny pomocnik lub napastnik, grający m.in. w Celtic Glasgow i Liverpoolu, gdzie odnosił ogromne sukcesy.

Denis Law: Napastnik, grający m.in. w Manchesterze United, gdzie był częścią słynnej „Świętej Trójcy” (Best, Law, Charlton). Zdobywca Złotej Piłki w 1964 roku.

Billy Bremner: Pomocnik, legenda Leeds United i reprezentacji Szkocji.

Jim Baxter: Utalentowany pomocnik, znany ze swojej techniki i umiejętności dryblingu.

Graeme Souness: Pomocnik, grający m.in. w Liverpoolu i Sampdorii Genua. Kapitan reprezentacji Szkocji.

Gordon Strachan: Pomocnik, grający m.in. w Manchesterze United i Leeds United.

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.