Szwecja – historia reprezentacji piłki nożnej

Reprezentacja Szwecji została założona w 1904 roku, a pierwszy mecz rozegrała przeciwko Norwegii. Od samego początku drużyna zaczęła rywalizować z najlepszymi drużynami Europy, choć w pierwszych dekadach istnienia szwedzki futbol nie odnosił wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej. W 1924 roku Szwecja po raz pierwszy uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, gdzie zdobyła brązowy medal, co stanowiło jej pierwszy duży sukces na arenie międzynarodowej. Lata 40. i 50. XX wieku to okres, w którym szwedzki futbol wszedł na wyższy poziom. Reprezentacja Szwecji brała udział w Mistrzostwach Świata FIFA od samego początku. W 1950 roku drużyna zajęła 3. miejsce w Mistrzostwach Świata w Brazylii, co było pierwszym dużym sukcesem na tym turnieju. Jednak największym osiągnięciem tamtych lat były Mistrzostwa Świata 1958, które odbyły się w Szwecji. Gospodarze dotarli do finału, gdzie zmierzyli się z Brazylią. Mimo że Szwecja przegrała 5:2, awans do finału był ogromnym sukcesem.

Po sukcesach z lat 50., Szwecja kontynuowała swoją dobrą passę. W 1964 roku reprezentacja zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy, a w 1974 roku, mimo że drużyna nie awansowała do półfinału Mistrzostw Świata, Szwecja wciąż była w czołówce światowego futbolu. Na początku lat 70. Szwecja nie zdołała przejść do czołowej czwórki w Mistrzostwach Świata 1974, ale w 1978 roku drużyna ponownie awansowała do Mistrzostw Świata, docierając do ćwierćfinału. Lata 80. to okres, w którym reprezentacja Szwecji zmagała się z pewnymi trudnościami, ale wciąż potrafiła być konkurencyjna. W 1984 roku drużyna po raz kolejny dotarła do Mistrzostw Europy, choć odpadła po fazie grupowej.

W latach 90. Szwecja przeżywała pewien renesans. W 1990 roku drużyna po raz kolejny zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata, a w 1994 roku, na Mistrzostwach Świata w Stanach Zjednoczonych, zespół osiągnął historyczny sukces, zajmując 3. miejsce.

Reprezentacja Szwecji w latach 2000. nadal pozostawała w czołówce europejskiego futbolu. W 2000 roku drużyna brała udział w Mistrzostwach Europy, ale odpadła w fazie grupowej. W 2004 roku drużyna dotarła do ćwierćfinałów Mistrzostw Europy, a w 2006 roku wystartowała w Mistrzostwach Świata w Niemczech, gdzie dotarła do 1/8 finału. W 2016 roku Szwecja zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy, ale po raz kolejny odpadła po fazie grupowej. Jednak największym wydarzeniem dla szwedzkiego futbolu tej dekady była eliminacja Włoch w barażach do Mistrzostw Świata 2018. Dzięki temu Szwecja po raz pierwszy od 12 lat zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata. Na turnieju w Rosji drużyna dotarła do ćwierćfinału, co było dużym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że Szwecja nie miała wówczas takiej gwiazdy jak Zlatan Ibrahimović, który w tym czasie zakończył karierę międzynarodową. Szwecja zagrała na Mistrzostwach Europy w 2021 roku, gdzie zaprezentowała się świetnie w fazie grupowej. Zajęli pierwsze miejsce w grupie z Hiszpanią, Słowacją i Polską. W kolejnej rundzie musieli jednak uznać wyższość ekipy Ukrainy.

Największe sukcesy reprezentacji Szwecji

  • Srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 1958 roku: Szwecja była gospodarzem turnieju i dotarła do finału, gdzie przegrała z Brazylią Pelégo.
  • Brązowe medale na Mistrzostwach Świata w 1950 i 1994 roku: Trzecie miejsca na mundialach to kolejne znaczące sukcesy.
  • Złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku: Zwycięstwo na olimpiadzie to jeden z największych sukcesów w historii szwedzkiej piłki nożnej.
  • Brązowe medale na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 i 1952 roku:
  • Półfinał Mistrzostw Europy 1992 (gospodarze): Szwecja awansowała do półfinału, będąc gospodarzem turnieju.
  • Półfinał Mistrzostw Europy 2004: Kolejny udany występ na Mistrzostwach Europy.

Największe piłkarskie gwiazdy reprezentacji Szwecji

Zlatan Ibrahimović: Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny szwedzki piłkarz w historii. Wybitny napastnik, grający w najlepszych klubach Europy (m.in. Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG, Manchester United, LA Galaxy). Rekordzista pod względem liczby bramek dla reprezentacji Szwecji.

Nils Liedholm: Trzeci członek „Gre-No-Li”. Elegancki pomocnik, który grał i trenował w AC Milan. Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii szwedzkiej piłki nożnej.

Kurt Hamrin: Utalentowany napastnik, który grał w Fiorentinie i AC Milan. Zdobył Puchar Europy z AC Milan w 1969 roku.

Henrik Larsson: Skuteczny napastnik, grający w Celticu Glasgow, FC Barcelonie i Manchester United. Był ważnym zawodnikiem reprezentacji Szwecji przez wiele lat.

Fredrik Ljungberg: Pomocnik grający w Arsenalu, gdzie odnosił duże sukcesy. Znany ze swojej szybkości, techniki i umiejętności strzeleckich.

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.