Brest – historia klubu

Stade Brestois 29, znany również jako Brest, to francuski klub piłkarski, który ma swoją siedzibę w mieście Brest w Bretanii. Został założony w 1903 roku, początkowo jako Stade Brestois, jednak z uwagi na liczne zmiany w strukturze i nazwie, jego pełna nazwa zmieniła się na Stade Brestois 29 w 1970 roku. W początkowych latach XX wieku Stade Brestois rywalizował w lokalnych rozgrywkach, ale szybko zaczął zdobywać popularność, stopniowo awansując w strukturze francuskiej piłki nożnej. W latach 20. i 30. XX wieku klub doświadczył wzrostu sportowego, grając na poziomie regionalnym i krajowym.

Prawdziwy przełom dla Stade Brestois nastąpił w latach 30. i 40. XX wieku, kiedy to zespół po raz pierwszy awansował do najwyższej ligi francuskiej, czyli Ligue 1. Pomimo silnej konkurencji, klub zdołał utrzymać się w najwyższej klasie rozgrywkowej przez kilka lat. W tym okresie drużyna regularnie rywalizowała z najlepszymi drużynami Francji, jednak nie udało się zdobyć większych trofeów.

Po II wojnie światowej, Stade Brestois musiał zmagać się z trudnościami finansowymi i organizacyjnymi, co wpłynęło na jego formę. W wyniku tego klub spadł z Ligue 1, ale kontynuował rywalizację na poziomie Ligue 2. Po spadku z najwyższej ligi, Stade Brestois zmagał się z trudnościami, zarówno na poziomie finansowym, jak i organizacyjnym. W latach 60. i 70. XX wieku klub był głównie obecny w Ligue 2, nie odnosząc większych sukcesów. W tym czasie drużyna nie była w stanie wywalczyć sobie stałej obecności w Ligue 1, co powodowało stagnację.

Początek lat 80. to okres, w którym Stade Brestois przeżywał jeden z najlepszych okresów w swojej historii. W 1980 roku klub awansował do Ligue 1, a w 1982 roku zajął bardzo wysoką, 5. pozycję w lidze, co było jego najlepszym osiągnięciem w tym okresie. W 1986 roku klub zakończył sezon na 4. miejscu, co pozwoliło mu na rywalizację w europejskich pucharach. Dzięki tym osiągnięciom, Stade Brestois zyskało popularność i uznanie wśród francuskich kibiców.

Pomimo pewnych sukcesów w latach 80., klub nie był w stanie utrzymać wysokiego poziomu w kolejnej dekadzie. Stade Brestois kilkakrotnie spadał do Ligue 2, a następnie wracał do Ligue 1. Lata 90. były pełne wahań formy, a drużyna nie była w stanie na stałe zdominować rozgrywek. Klub zmagał się z problemami finansowymi i organizacyjnymi, które negatywnie wpływały na jego wyniki sportowe. W XXI wieku klub przeżywał trudności, ale po spadkach i kolejnych powrotach, Stade Brestois zdołał wywalczyć stałe miejsce w Ligue 1. W 2010 roku drużyna znowu awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej, po czym kilka razy utrzymywała się w Ligue 1, przeżywając zarówno trudniejsze, jak i lepsze chwile. W 2019 roku klub, pod wodzą trenera Jean-Marca Furlana, zdobył awans do Ligue 1, gdzie gra do dziś.

Brest – największe sukcesy

W klubowej gablocie Brest brakuje trofeów zdobytych na szczeblu centralnym. Największe osiągnięcia klubu to dotarcie do ćwierćfinałów Pucharu Francji w sezonach 1982/83 i 2014/15 oraz wygranie Ligue 2 w sezonie 1980/81. Poza tym klub sięgnął po kilka mniej znaczących, regionalnych trofeów.

Brest – stadion

Stade Brestois rozgrywa swoje mecze na Stade Francis-Le Ble, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych stadionów w Bretanii. Stadion położony przy 26 route de Quimper 29200 pomieścić może 15220 kibiców. Wybudowany został w 1922 roku, a ostatnia renowacja miała miejsce w roku 2010. Rekordową frekwencję zanotowano tu 8 sierpnia 1986 roku, kiedy mecz z Marsylią oglądało 21619 widzów.

Brest – największe transfery w historii

  • Steve Mounie – kosztował 5 milionów Euro przechodząc z Huddersfield w sezonie 2020/21,
  • Franck Honorat – transfer z Saint-Etienne w sezonie 2020/21 za 5 milionów Euro,
  • Mama Balde – ściągnięty z Olympique Lyon za 4.5 miliony Euro w sezonie 2024/25,
  • Christophe Herelle – sprowadzony w sezonie 2020/21 za 4 miliony Euro z OGC Nice,
  • Kamory Doumbia – kupiony z Stade Reims za 4 miliony Euro w sezonie 2024/25.

Brest – najlepsi strzelcy w historii klubu

  1. Drago Vabec: 64 gole,
  2. Gerard Buscher: 64 gole,
  3. Gaetan Charbonnier: 53 gole,

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.