Chile – historia piłkarska reprezentacji

Piłka nożna została wprowadzona do Chile pod koniec XIX wieku przez angielskich imigrantów. Z czasem stała się najpopularniejszym sportem w kraju. Federación de Fútbol de Chile (Chilijski Związek Piłki Nożnej) został założony w 1895 roku, a drużyna narodowa zadebiutowała na arenie międzynarodowej w 1910 roku, kiedy to rozegrała swój pierwszy mecz z Peru w ramach rywalizacji o Puchar Południowoamerykański. Mistrzostwa Świata 1930 były pierwszą okazją do rywalizacji na najwyższym poziomie. Tam ekipa zaprezentowała się dobrze, zajmując 5 miejsce. Na kolejny występ na Munidalu czekali do 1950 roku.

Lata 60. były okresem, w którym Chile zaczęło mocniej walczyć o awans do Mistrzostw Świata. W 1962 roku, w Mistrzostwach Świata w Chile, reprezentacja narodowa tego kraju osiągnęła historyczny sukces, docierając do półfinału, gdzie po emocjonującym meczu przegrała z Brazylią 4:2. Zdołali jednak pokonać Jugosławię i zdobyć brązowe medale.

Chile miało swoje wzloty i upadki w kolejnych dekadach. Reprezentacja nie zdołała awansować na Mistrzostwa Świata 1970. Jednak Mistrzostwa Świata 1974 w Niemczech Zachodnich były kolejną próbą, choć drużyna nie przeszła do dalszych etapów.

Po wielu latach nieobecności w międzynarodowych turniejach, reprezentacja Chile powróciła na scenę w latach 90. z nowymi nadziejami. Choć drużyna nie osiągnęła wielkich sukcesów w Mistrzostwach Świata 1998 w Francji, to pojawiły się pierwsze oznaki, że Chile zaczyna stawiać silniejsze fundamenty pod rozwój piłki nożnej. W 2010 roku Chile miało jedną z najlepszych drużyn w swojej historii, prowadzoną przez trenera Marcelo Bielsę, który zreformował system gry i przywrócił drużynę do czołówki Ameryki Południowej. Na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA Chile osiągnęło 1/8 finału, przegrywając z Brazylią. Jednak ten występ był tylko początkiem nowej ery, która zaowocowała wielkimi sukcesami.

W 2015 roku Chile zdobyło swój pierwszy tytuł mistrza Copa América, pokonując w finale Argentynę po rzutach karnych (4:1). Ten sukces zakończył długą historię oczekiwań na tytuł mistrza kontynentu, a drużyna zyskała międzynarodowe uznanie za swoją szybka, ofensywną grę. Rok później, w 2016 roku, Copa América Centenario, czyli specjalna edycja turnieju z okazji setnej rocznicy jego powstania, również padła łupem Chile. W finale drużyna pokonała Argentynę 4:2 po rzutach karnych, co zapewniło Chile drugi z rzędu tytuł mistrza Ameryki. Te dwa tytuły w 2015 i 2016 roku były zwieńczeniem złotej ery reprezentacji Chile, której filarami byli piłkarze tacy jak Arturo Vidal, Alexis Sánchez, Claudio Bravo, Gary Medel i Eduardo Vargas.

Największe sukcesy reprezentacji Chile

  • Zwycięstwo w Copa América w 2015 i 2016 roku: To dwa największe sukcesy w historii chilijskiej piłki nożnej. W obu przypadkach Chile pokonało w finale Argentynę po rzutach karnych. Copa América to najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej.
  • Trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w 1962 roku: Jako gospodarze, Chile zajęło trzecie miejsce, co było sporym osiągnięciem.
  • Udział w Mistrzostwach Świata w 1930, 1950, 1962, 1966, 1974, 1982, 1998 i 2010, 2014: Zakwalifikowanie się na mundial jest zawsze ważne.
  • Srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000: Choć turniej olimpijski ma nieco mniejszą rangę, to jednak srebrny medal to bardzo dobry wynik.

Największe piłkarskie gwiazdy reprezentacji Chile

Alexis Sánchez: Napastnik, grający m.in. w FC Barcelonie, Arsenalu i Manchesterze United. Rekordzista pod względem liczby bramek dla reprezentacji Chile. Ważny zawodnik w obu zwycięskich edycjach Copa América.

Arturo Vidal: Pomocnik, grający m.in. w Juventusie, Bayernie Monachium i FC Barcelonie. Znany ze swojej waleczności i umiejętności gry w środku pola. Również kluczowy zawodnik w triumfach Copa América.

Claudio Bravo: Bramkarz, kapitan reprezentacji Chile w czasie zwycięstw w Copa América. Uważany za jednego z najlepszych bramkarzy w historii chilijskiej piłki nożnej.

Elías Figueroa: Obrońca, grający w reprezentacji Chile w latach 60. i 70. Uważany za jednego z najlepszych obrońców w historii Ameryki Południowej.

Iván Zamorano: Napastnik, grający m.in. w Realu Madryt i Interze Mediolan. Skuteczny strzelec bramek.

Marcelo Salas: Napastnik, grający m.in. w River Plate i Juventusie. Partner Ivana Zamorano w ataku reprezentacji Chile.

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.